شرکت ال جی سال های زیادی می باشد که در ضمینه تولید تلویزیون فعالیت میکند ، در حال حاضر نیز در حال کار بر روی تلویزین های OLED با فناوری جدید به اسم OLED EX می باشد. اگر بخواهید به طور خلاصه بدانید که این فناوری جه قابلیتی دارد با ید بگوییم که این فناوری باعث می شود که نمایشگرهای جدید OLED EX  در مقایسه با پنل‌های OLED که در بازار موجود است  تا ۳۰ درصد روشنایی بیشتری داشته باشد.

نمایشگر های OLED  وضوح تصور ، درخشندگی و عمق رنگ خیلی بالایی دارد به این دلیل که هر پیکسل OLED خودش بطور مستقل نور ساطع می‌کند ، یعنی هر پیکسل تلویزیون دارای عمق عمق رنگی بالاست و وقتی چندین هزار از این پیکسل ها در کنار هم جمع می شود و تلویزیون را تشکیل می دهند باعث می شود اون تلویزیون کیفیت تصویر و رنگ بالایی داشته باشد ، با توجه به ویژگی گفته شده در رابطه با هر پیکسل تلویزیون در میابیم که هر پیکسل خودش به طور جداگانه میتواند خاموش و روشن شود به همین دلیل می باشد که تلویزیون OLED میتواند رنگ مشکی با کیفیت تر از سایرر LED ها نمایش دهد.

ولی عیبی که پنل های OLED نسبت به سایر LED ها دارد ، روشنایی کمتر آنها بوده است. اگر بخواهید به صورت دقیق متوجه تفاوت روشنایی پنل های OLED نسبت به سایر LED  میتوانیم حداکثر روشنایی انها را باهم مقایسه کنیم ، حداکثر روشنایی نمایشگرهای OLED در محدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ نیت قرار دارد، در حالی که حداکثر روشنایی نمایشگرهای Mini-LED به ۲۰۰۰ نیت یا حتی بیشتر را آن هممی رسد با توجه به این اعداد کاملا یمتوانید متوجه تفاوت روشنایی مدل ها بشوید.

نحوه عملکرد فناوری OLED EX ال جی

شرکت ال جی برای اینکه بهبود این عیب تلویزیون های OLED فناوری را تولید کرده است که با استفاده از ترکیبات دوتریوم ، دیودهای ساطع‌کننده نور، نور بیشتر و قدرتمندتری را منتشر می کنند و باعث می شود که روشنایی پنل‌های OLED بیشتر شود .

شرکت ال جی ادعا دارد که زمانی که ترکیبات دوتریوم پایدار شوند، به نمایشگر اجازه می‌دهد که با حفظ بهره‌وری بالا در بلندمدت، نور بیشتری ساطع کند و شما می توانید میزان نور دلخواهتان را از این تلویزیون دریافت کنید.

با توجه به اخباری که شرکت ال جی رد رابطه با این تلویزیون منتشر کرد است ، گفته می شود که  فناوری OLED EX علاوه بر افزایش نور پنل باعث دقت رنگ نیز می شود که بدینگونه عمل می کند ، الگوریتم‌هایی برای پیش‌بینی استفاده از ۳۳ میلیون دیود در نمایشگرهای 8K مجهز شده است که می‌توانند بطور دقیق انرژی ورودی را برای نمایش جزئیات و رنگ‌های محتوای ویدیویی، برای شما اندازه بگیرد و کنترل کند و بهترین کیفیت را به شما ارائه دهد.

این شرکت کره ای تنها بر روی فناوری  OLED EX برای تلویزیون های OLED  خود کار نکرده است بلکه ضخامت و حاشیه پنل‌های OLED را  نسبت به قبل کاهش داده است به این صورت که این تلویزیون جدید نسبت به ما های قبلی از 30% ضخامت کم بهره مند شده است و همچنین حاشیه های آن نیز به اندازه ی 2 میلی متر کاهش داشته است .

با توجه به تمام اطلاعات گفته شده در بالا شرکت ال جی در حال کار بر روی این تلویزیونن جدید خود می باشد ولی ما هنوز هیچ اطلاعاتی در رابطه با زمان عرضه تجاری این محصول در دست نداریم.

همچنین بخوانید : نقد و بررسی تلویزیون های ایرانی بازار

نویسنده

در مورد نویسنده این مطلب بیشتر بدانید

 • سِودا بزرگمهر
  سِودا بزرگمهر
  از اعضای تیم زاجی مگ و از طرفداران دنیای دیجیتال
نظرات کاربران زاجیتال

نظر شما در مورد مطلب بالا چیست؟

  هنوز وارد نشده اید

  برای ارسال نظرات خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید و یا اگر هنوز ثبت نام نکرده اید در چند ثانیه ثبت نام کنید

  ورود به حساب کاربری